Nietolerancja glutenu – czemu dotyka coraz więcej osób?

Nietolerancja glutenu, czyli celiakia, dotyka różne grupy ludzi i ma wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne, ale i psychiczne. Dlaczego tyle osób ma nietolerancję glutenu? Gdzie szukać produktów bezglutenowych?

Alergia na gluten – przyczyny częstego występowania

Osoby cierpiące na celiakię nie tolerują glutenu, białka występującego w pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie. Jest to schorzenie genetyczne, dość trudne w diagnozie, które może się objawiać w różnych grupach wiekowych. Objawy mogą obejmować problemy trawienne, zmęczenie, bóle stawów, czy nawet problemy skórne. Trwała nietolerancja glutenu to choroba o podłożu autoimmunologicznym. Chorzy cierpią z powodu zaniku kosmków jelitowych, co zmniejsza wchłanianie składników odżywczych. Dopiero w 1952 roku zidentyfikowano gluten jako główną przyczynę objawów celiakii. Świadomość społeczeństwa na temat choroby stale rośnie, a wraz z nią możliwości diagnostyczne.

Podstawowe objawy nietolerancji glutenu

Objawy klasycznej celiakii obejmują bóle brzucha oraz wzdęcia. Pojawiają się też nudności i wymioty, utrata masy ciała i apetytu, zmiany nastroju i biegunki. Obecnie coraz częściej obserwuje się pozajelitową formę celiakii, którą łatwo pomylić z innymi chorobami. Na szczęście zwiększa się także świadomość lekarzy różnych specjalności, do których mogą zgłosić się pacjenci z niezdiagnozowaną alergią na gluten. A spektrum symptomów jest naprawdę imponujące i obejmuje m.in.:

  • anemię (spowodowaną niedoborem wit. B12 i kwasu foliowego lub niedoborem żelaza)
  • podwyższony cholesterol i choroba niedokrwienna serca
  • choroby wątroby
  • przewlekłe zmęczenie i senność
  • choroba Duhringa – skórna postać celiakii
  • depresja, stany lękowe, ADHD

Jak zdiagnozować celiakię?

Diagnostyką w kierunku celiakii zajmuje się jedynie lekarz gastroenterolog. Do postawienia diagnozy niezbędne będą badania serologiczne krwi i biopsja jelita cienkiego. Ważne jest, by przed postawieniem diagnozy przez gastroenterologa nie przechodzić samodzielnie na dietę bezglutenową, ponieważ wyniki późniejszych badań nic nie wykażą. Dokładne metody diagnostyki przyczyniły się do zwiększenia liczby wykrywanych przypadków celiakii – wcześniej badane przeciwciała antygliadynowe (AGA) i antyretikulinowe (ARA) nie są już uważane za miarodajne czynniki.

Jak wygląda dieta bezglutenowa?

Jeśli lekarz zdiagnozował celiakię, pora przejść na dietę. Całkowicie bezglutenowe są m.in. kukurydza, ziemniaki, ryż czy soja. Należy za to odstawić całe ogólnodostępne pieczywo i makarony, a na zakupach dokładnie przyglądać się etykietom. Przepisy i produkty bezglutenowe znajdziesz na stronie https://bezglutenowyhert.pl/.


Udostępnij:
Dodaj komentarz

Wszystkie prawa zastrzeżone 2018.
Zmiksowane.com to portal społecznościowy dla miłośników gotowania w urządzeniach wielofunkcyjnych typu Thermomix