Włoszczyzna – właściwości i zastosowanie

Zestaw kilku warzyw zwany włoszczyzną niewątpliwie każdemu kojarzy się z przepysznym rosołem. Nie bez powodu – ta kompozycja służy między innymi do przygotowania wywarów. Jest to zdecydowanie powszechny zbiór jarzyn, który zajmuje honorowe miejsce w każdej polskiej kuchni. Oprócz nadania potrawie niepowtarzalnego smaku zawiera wiele cennych wartości odżywczych tj. minerały i witaminy oraz dużą ilość błonnika. Skąd zatem wziął się fenomen włoszczyzny?

Kilka słów o włoszczyźnie

Skład włoszczyzny to nic innego jak por, marchew, seler oraz pietruszka lub liście kapusty włoskiej i pora. Te warzywa dostępne są w sklepach cały rok, a zestawy bardzo często można spotkać powiększone o liście selera, cebulę oraz natkę pietruszki.

Nazwa tego wszechstronnego pęczku najprawdopodobniej wzięła się z mitu o królowej Bonie, która sprowadziła te warzywa z Włoch. Tak naprawdę zbiór składników roślinnych był znany w Polsce już przed narodzinami królowej – zatem zasługą jej wysokości było jedynie rozpowszechnienie fenomenu selera i pora. Oprócz tego, Bona Sforza przyczyniła się do zmiany nawyków żywieniowych Polaków, którzy zaczęli chętnie wzbogacać swoją dietę o świeże warzywa.

Do czego dodawać odpowiednio przyrządzone warzywa korzeniowe?

Smakowe walory włoszczyzny są nieodłącznym elementem umożliwiającym przygotowywanie naturalnych wywarów, takich jak rosół, którego zestaw jarzyn jest podstawowym składnikiem. Wchodzące w skład włoszczyzny warzywa można także wykorzystać do wielu innych dań. Wystarczy je podsmażyć i dodać do różnych potraw, aby jeszcze bardziej uwydatnić ich smak. Włoszczyzna idealnie sprawdzi się w diecie wegańskiej, gdzie może być dodawana do farszów i sosów. Warzywa znakomicie smakują także bez żadnych dodatków – wyborną alternatywą jest zapiekany seler lub pieczona pietruszka. 

Świeża włoszczyzna – czy istnieją przeciwwskazania do spożywania?

Najsmaczniejsze i najzdrowsze warzywa to te, które pochodzą z własnej działki lub ze sprawdzonych upraw ekologicznych. Warzywa korzeniowe zawierają składniki pobierane z gleby, dlatego warto zadbać o ich naturalne pochodzenie.  

Właściwie nie ma przeciwwskazań do konsumowania warzyw korzeniowych, jednakże seler – znajdujący w składzie włoszczyzny – może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie osób, będących na niego uczulonych.

warzywa korzeniowe

Jak przechowywać włoszczyznę?

Aby pęczek warzyw był zawsze gotowy do spożycia, należy go przechowywać w ciemnym i zimnym pomieszczeniu – najlepiej w spiżarni lub piwnicy. Bardzo dobrym rozwiązaniem na zachowanie smaku oraz cennych witamin jest mrożenie i suszenie. Włoszczyzna mrożona zachowuje kolor i niepowtarzalny aromat, a także nie powoduje utraty tego co najważniejsze – właściwości odżywczych. Warzywa podczas procesu suszenia w dużym stopniu zmniejszają swoją objętość, co korzystnie wpływa na ich przechowywanie. Suszoną włoszczyznę można także zmiksować, aby później używać jej jako przyprawy do sosów, zup i innych dań.

Właściwości zdrowotne

Włoszczyzna cechuje się niepodważalnymi walorami smakowo-zapachowymi oraz zapewnia imponującą podaż witamin i minerałów. Do podstawowych składników włoszczyzny zaliczamy:

→ por – działa antyseptycznie, wspiera prawidłową pracę serca, obniża poziom złego cholesterolu, jest bogatym źródłem witaminy A, redukuje stres oraz minimalizuje ryzyko anemii,

→ marchew – w marchewce surowej znajdziemy dużo witaminy A, jej spożywanie poprawia ostrość widzenia, chroni przed nowotworami. Marchew gotowana jest lekkostrawna, co korzystnie wpływa na funkcjonowanie żołądka,

→ seler – jest to warzywo pobudzające soki trawienne, niskokaloryczny, w swoim składzie zawiera mnóstwo soli mineralnych, witaminę C i B oraz pozytywnie wpływa na pracę układu odpornościowego, przyspiesza proces gojenia,

→ pietruszka – regularne spożywanie pietruszki łagodzi obrzęki, zapobiega zakwaszeniu organizmu, wspiera diety oczyszczające.

rosół z włoszczyzną

Podsumowanie

Włoszczyzna jest podstawowym składnikiem rosołu, jednak ten zestaw warzyw doskonale sprawdzi się również w przygotowaniu wielu innych, smacznych dań. Włoszczyzna to kulinarny niezbędnik, który pozwoli nam dowolnie modyfikować wiele potraw, uwalniając fenomenalny smak. Cenne witaminy i minerały sprawiają, że spożywanie świeżych warzyw w codziennej diecie pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie!


Udostępnij:
Dodaj komentarz

Wszystkie prawa zastrzeżone 2018.
Zmiksowane.com to portal społecznościowy dla miłośników gotowania w urządzeniach wielofunkcyjnych typu Thermomix