Polskie superfoods, które możesz wypić

Superprodukty to nie tylko egzotyczne rośliny o obco brzmiących nazwach. W Polsce także możemy pochwalić się owocami o wyjątkowych właściwościach, takimi jak porzeczka, malina czy aronia. W naturalnej formie są dostępne w sezonie letnim. Poza tym doskonale nadają się do przetwarzania. Trzeba jednak wiedzieć, jaką obróbkę zastosować, aby zachować cenne składniki. Podpowiadamy, jak wybrać sok z czarnej porzeczki lub innego superowocu, aby cieszyć się ich naturalnymi walorami.

Czym są superfoods?

Superfoods to nic innego jak naturalna żywność, zawierająca cenne dla zdrowia składniki odżywcze. Nie od dziś wiadomo, że niektóre witaminy, minerały oraz przeciwutleniacze bardzo korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu ludzkiego. Pomagają zachować prawidłową wagę, budować odporność, usprawniać trawienie czy przeciwdziałać procesom starzeniowym i degeneracyjnym. Nie jest także odkryciem, że najwięcej takich składników znajduje się w owocach i warzywach. Te z nich, które zawierają ich najwięcej, zyskały miano superproduktów.

Często myślimy, że superfoods to jakieś egzotyczne i trudno dostępne rośliny. I rzeczywiście wymieniamy wśród nich jagody acai, awokado, wodę kokosową czy nasiona chia. Czy wiesz, że wiele roślin uprawianych w Polsce również zasługuje na to miano? I jak ma się do tego np. sok z czarnej porzeczki?

Porzeczka, malina, aronia i spółka

Do grupy superfoods możemy zaliczyć bardzo popularne i lubiane w Polsce owoce jagodowe. Co ciekawe, najpopularniejszym z nich wcale nie jest jagoda, a truskawka! Obok nich plasują się maliny, poziomki oraz borówki. Nieco dalszymi, ale równie zdrowymi kuzynami owoców jagodowych są porzeczki, agrest oraz aronia. Oczywiście najlepiej smakują zerwane prosto z krzaczka i w tej wersji są najzdrowsze. Niestety sezon na nie trwa krótko. W pozostałych miesiącach możemy śmiało sięgać po przetwory z tych owoców, np. sok z czarnej porzeczki, sok z aronii czy soki malinowe. Znajdziesz je na stronie https://naszatlocznia.pl/k/soki/owocowe/porzeczka/

Czy obróbka termiczna może zaszkodzić superproduktom?

Owoce jagodowe doskonale znoszą mrożenie. W ten sposób tracą niewiele ze swoich wartości odżywczych. Niestety wysoka temperatura działa już w przeciwny sposób i pozbawia je wielu cennych składników. Z tego powodu np. konfitura malinowa, zwłaszcza z dużą zawartością cukru, nie będzie już tak zdrowa, jak surowe maliny czy choćby sok z czarnej porzeczki bez konserwantów, tłoczony na zimno. Jeśli chcesz sięgać po najbardziej wartościowe przetwory, wybieraj właśnie soki tłoczone w niskich temperaturach. Koniecznie z całych owoców, a nie z koncentratu. W ten sposób będziesz mieć pewność, że dostarczasz sobie cennych składników, które nie uległy zniszczeniu podczas obróbki termicznej.

Superfoods a soki z owoców

Wiemy już, że superfoods w naturalnej formie są dostępne przez kilka miesięcy w roku. Poza tym zawsze możemy sięgać np. po sok z czarnej porzeczki czy innych superowoców. Zawsze jednak musimy zwracać uwagę na sposób, w jaki został on wyprodukowany. Co nam daje picie soku z porzeczek? Z pewnością zastępuje porcję zdrowia, gdy nie mamy możliwości spożywania owoców w całości. Poza tym doskonale nawadnia organizm i gasi pragnienie. Picie soku z porzeczek jest także uzupełnieniem zdrowej diety.


Udostępnij:
Dodaj komentarz

Wszystkie prawa zastrzeżone 2018.
Zmiksowane.com to portal społecznościowy dla miłośników gotowania w urządzeniach wielofunkcyjnych typu Thermomix