Prawie w każdym kolorowym magazynie można obecnie przeczytać o tym, że znana z filmowej produkcji celebrytka, wokalista kapeli czy zdrowo odżywiający się piłkarz przeszedł na dietę bezglutenową. Skąd bierze się jej popularność?
Z pewnością wiedzą o tym doskonale osoby, które chorują na celiakię, czyli stałą nietolerancję glutenu. Pieczywo bezglutenowe czy wszelkiego rodzaju słodkie wypieki pozbawione tego składnika dawniej były uważane za niezbyt smaczne (choć niezaprzeczalnie zdrowe). Dziś bezglutenowe produkty można znaleźć w niemalże każdym sklepie – w przeróżnych wariantach do wyboru. Kto bowiem powiedział, że będąc na diecie bezglutenowej trzeba jeść nudno? Jakie są najczęściej wymieniane zalety bezglutenowego pieczywa?
Żadnych rewolucji żołądkowych więcej
Jeśli często po tym jak zjesz chleb czujesz się ociężale lub też cierpisz na różnego rodzaju problemy gastryczne takie jak wzdęcia – być może gluten nie jest dla Ciebie. Wiele osób wskazuje, iż odkąd wykluczyli z diety chleb klasyczny i spożywają jedynie chleb bezglutenowy, problemy te minęły jak ręką odjął. Nawet więc jeśli nie stwierdzono u Ciebie nietolerancji glutenu, jeśli spożywaniu pieczywa towarzyszą przykre konsekwencje żołądkowe, spróbuj dla odmiany chleba bezglutenowego – a nuż okaże się to strzałem w dziesiątkę.
Brak sztucznych polepszaczy – naturalne wypieki
Chleb bez glutenu oznacza chleb bez sztucznych dodatków. To bowiem gluten właśnie odpowiada za lepkość, pulchność czy sprężystość pieczywa. Chleby bezglutenowe są pieczone z samych naturalnych składników, które są zdrowe i nie mają za zadanie jedynie tego, aby wypieki prezentowały się smacznie. Doskonałym przykładem jest na przykład chleb na zakwasie z mąki jaglanej czy mąki gryczanej, który możesz dostać nie tylko w sklepie ze zdrową żywnością a nawet markecie – z łatwością możesz także upiec go samego w domu dzięki jednemu z przepisów, których pełno jest w Internecie.
Chleb bezglutenowy – jakie dodatki wybrać?
Decydując się na upieczenie własnego chleba możesz nie tylko przyrządzić go z ulubionych rodzajów mąki, ale także dodać do niego odżywcze składniki, czy witaminy, które mają pozytywne właściwości zdrowotne oraz dostarczają energii na cały dzień. Do najpopularniejszych z nich zaliczają się siemię lniane czy nasiona chia a także pestki słonecznika i dyni. Możesz więc stworzyć różne warianty w pełni spersonalizowanego pieczywa.
Chleb bezglutenowy – wiesz co jesz
Kupując pieczywo w markecie a nawet niezbyt znanej piekarni, do której po prostu jest Ci po drodze, tak naprawdę nie masz pewności, czy nie znajduje się w nim gluten. Choć produkt może być określony jako „chleb bezglutenowy„, nie wiadomo do końca co tak naprawdę się w nim znajduje. Decydując się na stworzenie samodzielnych wypieków wiesz, z czego jest stworzony. Jeśli jednak pieczenie nie jest dla Ciebie (choć naprawdę nie jest ani trudne, ani czasochłonne), pamiętaj o tym, aby zawsze wybierać produkty z symbolem przekreślonego kłosa. To ogólnoeuropejski znak oznaczający, iż nie zawierają one glutenu.
Chleb bezglutenowy – lepszy smak
Chleb bezglutenowy jest stworzony z w pełni naturalnych składników, dzięki czemu jego smak jest o wiele bardziej wyrazisty. Poza tym, dzięki licznym dodatkom takim jak ziarna czy pestki jest o wiele bogatszy. Jeśli do tej pory nie miałeś okazji go spróbować – przekonaj się o tym podczas kolejnych zakupów!