Odpowiednia dieta kluczem do zdrowych zębów

Jaki jest najlepszy sposób na utrzymanie zdrowych zębów? Kluczem jest oczywiście prawidłowa higiena jamy ustnej. Ale czy tylko?

Dobra dieta na zęby – dlaczego jest tak ważna?

Mocne białe zęby to nie tylko piękny uśmiech, ale też gwarancja zdrowia: dzięki nim możemy właściwie przeżuwać przyjmowane przez nas pożywienie. Odpowiednio rozdrobniony pokarm może zostać strawiony w kolejnych częściach przewodu pokarmowego, a tym samym – dostarczyć nam wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Przestrzeganie odpowiedniej diety, a także regularne wizyty u specjalisty stomatologii to więc nie tylko kwestia estetyki, ale też ogólnego dobrego stanu zdrowia.
Sprawdź Soldent.pl gdzie poznasz radość uśmiechu.

Czego potrzebują nasze zęby?

Wiadomo, właściwa dieta, oparta na owocach i warzywach pozytywnie wpływa na naszą sylwetkę, zdrowie organizmu i promienny wygląd cery. Chcemy wyglądać młodo, czuć przypływ sił witalnych i mieć dużo energii – dzięki aktywności fizycznej i odpowiedniemu odżywianiu możemy to osiągnąć. Ale dieta, jest skuteczna także w walce z próchnicą i pomaga w utrzymaniu ładnych, zdrowych zębów bez przebarwień. Chcąc jak najlepiej pomóc swoim zębom, w naszej diecie warto zadbać o obecność witamin: C, A, D, E, a także tych z grupy B.

Surowe warzywa – chrup na zdrowie!
Jedzone na surowo marchewki, seler naciowy, rzodkiewka czy kalarepa w naturalny sposób usuwają osad i płytkę nazębną, chroniąc przed próchnicą i chorobami przyzębia. Ich zaletą jest również to, że nie narażają szkliwa zębów na szkodliwe działanie kwasów i cukrów. Chrupane na surowo zamiast słodyczy, stanowią świetną przekąskę – korzystną dla zębów, jak i dla figury.

Pełnoziarniste pieczywo – nasze zęby będą wdzięczne
Chleby, bułki, bagietki – jeśli tylko wybierzemy te z pełnego ziarna dostarczymy zębom m.in. magnezu, który zapobiega próchnicy. W ziarnach zbóż znajduje się też fosfor, mający kluczowe znaczenie w procesie mineralizacji zębów (czyli tworzenia się warstwy minerałów na powierzchni szkliwa). Spożywanie razowego pieczywa zwiększa też produkcję śliny, co działa ochronnie na zęby i pomaga w usuwaniu z nich resztek pokarmu.

Nie zapominaj o wapniu, czyli rola nabiału
Przetwory mleczne są dobrym źródłem wapnia, od którego w dużej mierze zależy kondycja zębów. Jeśli w naszej diecie będzie za mało tego pierwiastka, organizm zacznie go czerpać z zapasów zgromadzonych w kościach i zębach, w ten sposób stopniowo je osłabiając. Wapń znajdziemy np. w mleku, jogurtach naturalnych i twarogach – wybierajmy te bez dodatku cukru.

Czego unikać i jak dbać o zęby?

Wszyscy wiemy, że właściwa higiena jamy ustnej to podstawa. Jednak nawet największa dbałość o higienę nie pozwoli na utrzymanie zębów w dobrej kondycji, jeśli nie ograniczymy spożywania produktów, które im szkodzą. Chodzi tu przede wszystkim o pokarmy zawierające cukier, który stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii powodujących próchnicę. Jedzenie składników bogatych w cukry proste może ponadto obniżyć pH jamy ustnej, a co za tym idzie – spowodować demineralizację szkliwa. Warto uważać także na produkty barwiące szkliwo: czerwone wino, kawę, mocną herbatę, a także papierosy. Codzienny kontakt z nimi może wymusić na nas częstsze wizyty u stomatologa lub higienistki stomatologicznej, aby oczyścić zęby z przebarwień.

Jeśli zależy nam na pięknym uśmiechu, dobrze jest zadbać o zdrową dietę w równym stopniu co o higienę jamy ustnej. Sporo chudego nabiału, tłuste ryby i warzywa – to prosty przepis na wzmocnienie zębów i zwiększenie szansy, że będą nam one służyć przez długie lata.


Udostępnij:
Dodaj komentarz

Wszystkie prawa zastrzeżone 2018.
Zmiksowane.com to portal społecznościowy dla miłośników gotowania w urządzeniach wielofunkcyjnych typu Thermomix