Zdrowe smakołyki dla osób starszych lub chorych

Warto w odpowiednim momencie przeanalizować sposób żywienia osób starszych lub tych, które mają problemy zdrowotne. Jak w prosty sposób go zmodyfikować? Wiadomo, że dzisiejsze czasy nadają tak szybki bieg naszemu życiu, że czasem ciężko znaleźć moment na myślenie o tym, co się je. Jemy to co nam wpadnie w ręce, pracujemy dużo, albo padamy przed telewizorem i odpoczywamy po ciężkim dniu. W przypadku seniorów nie jest inaczej.

Zbilansowanie diety osoby starszej

Wydawać by się mogło, że bez interwencji z zewnątrz osób bliskich dieta osoby starszej nie ma szans na to, aby ulec zmianie. Starsze osoby często mają już wyrobione nawyki żywieniowe lub nie mają pieniędzy, żeby zmienić sposób odżywiania. Z tego względu kupują produkty gorszej jakości, najczęściej wysoce przetworzone, szybkie i gotowe potrawy. Nie bez znaczenia jest także fakt, że prawidłowa dieta wcale nie musi być nudna i droga. Warto seniorowi pomóc, aby posiłki, które przyjmuje były odpowiednie dla niego. Jedzenie bułki i parówki w ramach każdego posiłku na pewno nie zagwarantuje prawidłowego odżywienia. W wielu miejscach znaleźć można przepisy na smaczne i zdrowe dania, które zapewnią komplet ważnych dla zdrowia składników.

Dieta dla osoby starszej – najważniejsze zasady żywieniowe dla osób starszych 

Ludzie starsi potrzebują dokładnie tych samych składników odżywczych co ludzie młodzi, z tą różnicą, że wraz z wiekiem ich organizm wymaga ich w nieco innych proporcjach. Zapotrzebowanie na energię na ogół zmniejsza się (ze względu na mniejszą wartość podstawowej przemiany materii związaną z mniejszą masą beztłuszczową, jak również ze zwykle niższą aktywnością fizyczną), z kolei zapotrzebowanie na składniki odżywcze niejednokrotnie rośnie. Braki żywieniowe są bardziej odczuwane w podeszłym wieku, dlatego należy zadbać o zdrową, zbilansowaną dietę osób po 50 roku życia.

Bywa, że niemożliwym będzie wprowadzenie do diety przykładowo surowych warzyw czy owoców, nabiału (nietolerancja laktozy), czy też maksymalne ograniczenie soli (osoba starsza może nie odczuwać smaku mniej doprawionych potraw). Być może będzie konieczna też zmiana konsystencji dań (ze względu na np. braki w uzębieniu czy niedogodności związane z obecnością protezy), a nawet ich wzbogacenie w specjalne odżywki (gdy apetyt seniora jest niższy, a obserwuje się postępujący spadek masy ciała). Sytuacja jest szczególnie trudna podczas leczenia chorób. Osoba walcząca z chorobą, a szczególnie z chorobą przewlekłą powinna być dobrze odżywiona. Zwiększa to szanse na powrót do zdrowia.

Produkty wzbogacające posiłki tworzy m.in. firma Nutripharma. Takie produkty można miksować z ulubionym ciastem, dodać do deseru, do zupy, do obiadu, a nawet do sałatki. Jest uniwersalnym środkiem wspierającym zdrowe odżywianie.

O czym należy pamiętać, tworząc jadłospis dla seniora?

Przygotowując jadłospis dla seniora, warto pamiętać o kilku zaleceniach, mianowicie:  

  1. Zapotrzebowanie na energię należy wyliczyć w oparciu o aktualną aktywność fizyczną seniora.
  2. Zapotrzebowanie na energię określa się na podstawie wartości należnej masy ciała, a nie masy aktualnej. Na zalecenie to powinny zatem zwrócić uwagę osoby z nadwagą bądź otyłością.
  3. Zarówno nadmiar, jak i niedobór energii będzie niekorzystny dla organizmu. Nadmiar kalorii będzie sprzyjać powstawaniu otyłości, a w następstwie rozwojowi wielu chorób, w tym szczególnie miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca i naczyń krwionośnych, cukrzycy t. 2. Z kolei niedobór grozi rozwinięciu niedożywienia białkowo-energetycznego, które w skrajnych wypadkach może prowadzić do wyniszczenia organizmu.

Jednym z pomysłów na wzbogacenie diety seniora jest wykorzystanie żywienia medycznego.
Wiele potraw może być wzbogacona dzięki bezsmakowym, pełnowartościowej diecie w proszku. Odpowiednim produktem jest Trophic Basic Powder 800 g dostępny w cenie 49 zł.


Udostępnij:
Dodaj komentarz

Wszystkie prawa zastrzeżone 2018.
Zmiksowane.com to portal społecznościowy dla miłośników gotowania w urządzeniach wielofunkcyjnych typu Thermomix