Witamina K2Mk7 – nie tylko prawidłowe krzepnięcie krwi

Wszystkie witaminy z grupy K są znane z tego, że biorą udział w procesie prawidłowego krzepnięcia krwi. Dziś docenia się je – a szczególnie witaminę o dość tajemniczej nazwie K2Mk7 – za szereg innych właściwości. To suplement diety, który powinien na stale zagościć w naszym codziennym menu.

Witamin z grupy K, a są nimi: witamina K1, K2 i K3 nie należą do witamin zbyt popularnych i przez długi czas nie budziły one szczególnego zainteresowania pod względem istotnego wpływu na nasze zdrowie. Jednak w ostatnim czasie witamina K zaczęła być doceniana nie tylko ze względu na jej pozytywny wpływ na prawidłowe krzepnięcie krwi. Jak się okazało, witamina K (w różnych jej wariantach) ma także inne – bardzo kluczowe dla naszego zdrowia – funkcje. Szczególnie zaś pod lupę została wzięta witamina K2 Mk7. Warto zrobić to samo i przyjrzeć się jej z bliska.

Witamina K2Mk7 – czym jest

Witamina K2 Mk7 to najbardziej przyswajalna postać witaminy K2. Jest ona przez organizm najlepiej wchłaniana. Niestety trudno jest ją „wydobyć” i przyswoić z codziennego menu. Taka postać witaminy K2 występuje w fermentowanych surowych pokarmach mlecznych oraz w fermentowanej soi, czyli w natto. Dlatego też jest zalecane, by witamina K2 Mk7 była dostarczana do organizmu jako suplement diety w postaci różnych preparatów. Tym bardzie że – jak już dowiemy się za chwilę – wpływa ona pozytywnie na wiele kluczowych aspektów naszego zdrowia.

Działanie witaminy K2Mk7

Jak już wcześnie wspomniano, witamina K w zależności od swojej postaci to różne działanie. Tytułowa witamina K2 (jej najbardziej przyswajalna postać, czyli K2Mk7) to pozytywny wpływ na krzepliwość krwi oraz stan naczyń krwionośnych. A to właśnie one odpowiadają za prawidłowe działanie układu krążenia i za to, by nie był on dotknięty żadnymi chorobami. Co ważne, witamina ta zapobiega groźnym zwapnieniom, które mogą występować w naczyniach krwionośnych. Regularna suplementacja witaminą K2Mk7 zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca, miażdżycy czy też groźnych i częstych dziś udarów. Nie bez znaczenia jest jest też wpływ omawianej witaminy na zachowanie jak najdłużej zdrowych kości. Suplementy diety, które przeciwdziałają osteoporozie, to więc nie tylko witamina D, ale i K2. Najlepsze efekty w terapii na mocne kości daje jednoczesna suplementacja witaminą K wraz z odpowiednimi dawkami witaminy D. Szczególnie powinny się nią zainteresować kobiety w okresie menopauzy, które są narażone na wystąpienie osteoporozy. Ostatnie badania udowodniły także, że witamina K2Mk7 to dające pozytywne efekty jej zastosowanie podczas terapii nowotworu wątroby.

Witamina K2Mk7 – objawy niedoboru 

Niedobór witaminy K (K2Mk7) skutkuje między innymi:

  • krwawieniem z dziąseł,
  • łamliwością kości,
  • nadciśnieniem,
  • zatorami,
  • udarami.

Warto pamiętać też o tym, że suplementacja witaminą K2Mk7 powinna być przeprowadzona po konsultacji z lekarzem w przypadku osób, które przyjmują leki przeciwzakrzepowe. Bez wątpienia można witaminę K2 Mk7 określić jako „witaminę na miarę naszych czasów”, którą warto suplementować. A to dlatego, że na jej niedobór cierpią często osoby, które nie mają na co dzień zróżnicowanej diety, często spożywają tzw. gotowce czy żywność wysoko przetworzoną – brzmi znajomo, prawda?

Witamina K2Mk7 to nie tylko zdrowe naczynia krwionośne, ale także szereg innych omówionych wyżej korzyści. Suplementacja preparatami wysokiej jakości i ze sprawdzonych źródeł oraz dbanie o zdrowy tryb życia pozwolą nam uniknąć wielu chorób cywilizacyjnych, które są zmorą naszych czasów.


Udostępnij:
Dodaj komentarz

Wszystkie prawa zastrzeżone 2018.
Zmiksowane.com to portal społecznościowy dla miłośników gotowania w urządzeniach wielofunkcyjnych typu Thermomix