Unikalna zastawa porcelanowa – jak ją skompletować?

Wybór odpowiednich naczyń do domu to wbrew pozorom poważna decyzja. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na wymianę zastawy czy zakup nowej na uroczystości rodzinne, warto zainwestować czas w znalezienie idealnego kompletu, który pozwoli Ci cieszyć się potrawami przez wiele lat. W dzisiejszym artykule przedstawiamy kilka pomocnych wskazówek, jak wybrać nowy zestaw naczyń z porcelany.

Z czego składa się zastawa stołowa?

Na sam początek zastanów się, czy wiesz z czego tak naprawdę składa się zastawa stołowa? Zależnie od tego dla ilu osób jest ona przeznaczona, tyle elementów powinna zawierać. Tak więc w skład zastawy stołowej wchodzą talerze – obiadowe oraz deserowe, miski oraz serwis kawowy, w którym znajdują się filiżanki, spodki, kubki, cukierniczka i dzbanuszek na mleko. Tworząc własny zestaw możesz stworzyć taki komplet, który akurat będzie Ci potrzebny, dlatego nie musisz sugerować się tradycyjnymi zestawami. Kup wystarczająco dużo elementów, by zorganizować spotkania i nie przejmować się, że może zabraknąć dla kogoś naczynia. 

Talerze porcelanowe i dodatki – jakie wybrać?

Podstawą każdej zastawy są oczywiście talerze, a mianowicie duże obiadowe i mniejsze deserowe. To właśnie talerze powinny przewodzić całej zastawie i to do niej powinno się dobierać pozostałe elementy. Na rynku znajdziesz wiele możliwości, niezależnie od tego czy preferujesz skandynawski minimalizm np. marka Green Gate, angielski styl romantyczny np. PiP Studio, czy też skandynawskie klimaty Sandry Isaksson z oferty sklepu Home & Passion. Miksowanie ze sobą różnych talerzy tego samego stylu lub różnego koloru w ramach jednej kolekcji to również świetny pomysł na stworzenie oryginalnej i niepowtarzalnej zastawy. 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Czy ma znaczenie czy nowe naczynia będą pasować do starych? Na sam koniec sprawdź, na co zwracać uwagę podczas zakupu. 

Zastosowanie nowych elementów

Planujesz regularnie używać naczyń na zewnątrz? A może mają być one przeznaczone głównie do formalnych spotkań? Odpowiedz sobie na to pytanie, bo dzięki temu możesz przejść do następnego kroku, jakim jest…

Styl zastawy

Kiedy myślisz „talerze porcelanowe” z pewnością przed oczami pojawia się tradycyjny, okrągły kształt. Te mogą być najlepsze do codziennych posiłków, ale musisz wiedzieć, że talerze występują w więcej niż jednym kształcie, by dopasować się do Twojego gustu.  

Ilość naczyń

Standardowy zestaw to sześć nakryć, ale jeśli lubisz spotkania w gronie przyjaciół czy rodziny, kup więcej dodatkowych naczyń. Wybór jest nieograniczony! Otwarte opcje w przeciwieństwie do zestawów pozwalają na dokładne zestawianie ze sobą wybranych elementów. 

Rozmiar naczyń 

Duże talerze porcelanowe są piękne, jednak nie pokochasz ich, gdy nie zmieszczą się do szafy. Pamiętaj, by zwracać uwagę nie tylko na rodzaj talerza, ale też jego rozmiar. Zastanów się nad miejscem w swoich szafkach, półkach i zmywarce, by idealnie dobrać nowe naczynia. 

Mycie w zmywarce

Podczas wyboru ważne, by dowiedzieć się również o sposobach zmywania zastawy. Unikatowe naczynia najczęściej są zdobione ręcznie, dlatego by ich nie zniszczyć zalecane jest mycie ręczne. Podobnie jest w przypadku złoceń – w zmywarce po prostu płowieją. Jeśli priorytetem jest dla Ciebie możliwość mycia w zmywarce, szczegółowo śledź informacje od producenta na ten temat. 

Nie oszczędzaj na jakości – jeśli planujesz odpowiednio długo wykorzystywać talerze porcelanowe i pozostałe elementy, wydaj trochę więcej, by otrzymać dokładnie taką zastawę, jaką potrzebujesz. Nawet, jeśli skompletowanie tej unikatowej, zajmie więcej czasu. 


Udostępnij:
Dodaj komentarz

Wszystkie prawa zastrzeżone 2018.
Zmiksowane.com to portal społecznościowy dla miłośników gotowania w urządzeniach wielofunkcyjnych typu Thermomix