Stalowa patelnia – jak wyczarować na niej cuda?

Wysokiej jakości stal uchodzi za najlepszy materiał, z którego zbudowane mogą być patelnie. A kiedy dodamy do niej ochronną powłokę nieprzywierającą – uzyskać możemy doskonałej jakości patelnię. Sęk jednak w tym, że nie wszystkie powłoki nieprzywierające stalowych patelni jednakowo współgrają z przygotowywanymi na nich potrawami. Jaką więc dobrać, do jakiego dania, tak by móc wyczarować na naszej stalowej patelni cuda? O tym i nie tylko o tym w niniejszym artykule.

Jakie potrawy wychodzą najlepiej na patelni stalowej?

Pomimo faktu, że różne powłoki ochronne patelni ze stali węglowej  – różnie reagują na podgrzewane na nich jedzenie – istnieje prawidło, wedle którego potrawami, które najlepiej wychodzą na patelni stalowej są wszelkiego rodzaju mięsa, jak dla przykładu: 

  • Kotlety z wołowiny
  • Polędwica wołowa
  • Steki
  • Sznycle cielęce
  • Kotlety schabowe
  • Kotlety mielone

Jakie danie nada się do danej powłoki ochronnej stalowej patelni?

Jak już wspomnieliśmy: powłoki ochronne patelni stalowych odmiennie reagują na podgrzewane na nich jedzenie. Innymi słowy powłoki nieprzywierające wykonane z ceramiki lepiej nadadzą do danego typu potrawy, a te z warstwą kamienną, do innego. Na powłokach teflonowych najlepiej więc smażyć potrawy, które wymagają bardzo wysokiej temperatury, ale krótkiej jednocześnie obróbki termicznej. Będzie to więc wszystkiego rodzaju mięso, lub wymienione w powyższym wypunktowaniu – dania mięsne.

Powłoki ceramiczne nadają się natomiast do długiego podgrzewania na małym ogniu, w dodatku pod pokrywą. Będą to więc duszone mięsa, czy gotowany gulasz. Powłoki kamienne (zarówno granitowe, jak i marmurowe), oraz na powłokach tytanowych – podczas smażenia nie trzeba tymczasem stosować tłuszczu – co z kolei daje nam możliwość znacznego ograniczenia go i całościowego wyrugowania z naszej diety. Zyskamy dzięki temu smukłą sylwetkę i zdrowie.

Powłoki tytanowe stalowych patelni najlepiej rozprowadzają także ciepło, a co za tym idzie wytapiają z danej potrawy tłuszcz. Powinno się smażyć na nich tłuste mięsa, jak dla przykładu: wieprzowina, słonina, bekon, boczek, baleron, golonka, żeberka, czy baranina.

Dobrej jakości materiał wykonania patelni stalowej

Podsumowując: najważniejszymi kwestiami, od których zależy jakość naszej patelni stalowej są więc pospołu:

  • Jakość stali z której została ona wykonana, jak i
  • Materiał warstwy nieprzywierającej, a także
  • Ilość powłok nieprzywierających

Istnieje bowiem zasada, że im jest ich więcej – tym z reguły patelnia jest lepsza i bardziej wytrzymała.

Podsumowanie

Zdaniem, które zasługuje na szczególne podkreślenie jest: najlepszej jakości stal nierdzewna jest i zawsze będzie najważniejszym gwarantem jakości całej patelni. To dzięki niej wyczarowywać na naszej stalowej patelni – będziemy mogli istne cuda, które potem docenione zostaną przez naszych gości. Powinniśmy więc wybierać tylko i wyłącznie patelnie wykonane ze szlachetnej stali nierdzewnej. Aby mieć pewność dobrego wyboru warto więc zakupu dokonywać jedynie w dobrych i sprawdzonych sklepach internetowych. Dobrym ich przykładem okaże się z pewnością sklep Prymus AGD.


Udostępnij:
Dodaj komentarz

Wszystkie prawa zastrzeżone 2018.
Zmiksowane.com to portal społecznościowy dla miłośników gotowania w urządzeniach wielofunkcyjnych typu Thermomix