Sprzęt kuchenny na początek – jakie garnki i akcesoria wybrać?

Jakie garnki wybrać i w jakie rzeczy zaopatrzyć swoją kuchnię na początek? To pytanie, które pojawia się często przy okazji zmiany mieszkania lub domu albo remontu dotychczasowych pomieszczeń. Szukamy nowych akcesoriów, dążąc do tego, by były spójne z wybranymi meblami, sprzętem i całością aranżacji. Wybór nie jest prosty, ponieważ producenci prześcigają się w pomysłach, a nowoczesne garnki, naczynia i akcesoria do kuchni są nie tylko użyteczne, ale również piękne i kuszące. Mimo to kompletując niezbędne przedmioty, warto pokierować się stroną praktyczną i tym, co faktycznie jest nam w kuchni niezbędne. Cóż po oryginalnych łopatkach i nożach, gdy zabraknie kuchennych niezbędników?

1. Garnki i czajnik

2. Noże i deski

3. Blender

Pamiętajmy, że wcale nie musimy rezygnować z wyszukanych i mniej praktycznych akcentów. Nie wszystko trzeba przecież kupować od razu.

Garnki i czajnik

Garnki to podstawa każdej kuchni. Można kupić gotowy komplet lub wybierać pojedyncze sztuki, najważniejsze jest jednak, aby zróżnicować ich wielkość. Na początek, by zaspokoić potrzeby przeciętnej rodziny, wystarczą 3-4 garnki o różnej pojemności, w tym jeden rondel. Obecnie dość popularne są wytrzymałe i odporne garnki ze stali nierdzewnej. Do łask powracają także wersje emaliowane – pokryte bezpieczną, polecaną dla dzieci i alergików powłoką oraz wymagające, ale mające wiele zalet garnki żeliwne. Zasadniczo zestawy te działają na różnych kuchenkach, powinniśmy się jednak upewnić, jeśli wybraliśmy płytę indukcyjną.

Pod uwagę warto wziąć także garnki bez plastikowych elementów, które mogą być używane w piekarniku i zastępować naczynia żaroodporne. Potrzebować będziemy również czajnika – tradycyjnego lub elektrycznego.

Noże i deski

Nawet w najmniejszej kuchni znaleźć powinien się zestaw noży o różnym przeznaczeniu: do siekania, do krojenia mięsa, warzyw oraz pieczywa. W sklepach dostępne są komplety w estetycznych drewnianych lub tworzywowych blokach, które mogą być ustawione na blacie. Dobrze jest zaopatrzyć się także w skrobaczkę do warzyw, która ułatwi obieranie i umożliwi pokrojenie żywności w pasy przypominające makaron tagliatelle. Nie zapomnijmy także o desce: najlepiej dwóch: jednej do pieczywa, suchych produktów i warzyw, drugiej zaś do mięsa i ryb. Deska posłuży też jako podstawka pod gorące garnki.

Blender

Może wydawać się, że to zakup zbyteczny, jednak blender okaże się sprytnym pomocnikiem wtedy, gdy mamy wielofunkcyjny robot kuchenny i wtedy, gdy jesteśmy przed jego zakupem. Przygotowanie koktajlu lub zupy-krem nie będzie wymagać wyciągania skomplikowanej maszynerii z szafek. Blender zajmuje niewiele miejsca, można więc trzymać go w zasięgu ręki, łatwo za jego pomocą wykonać podstawowe kulinarne czynności, a po wszystkim wyczyścić ostrza.

undefined


Udostępnij:
Dodaj komentarz

Wszystkie prawa zastrzeżone 2018.
Zmiksowane.com to portal społecznościowy dla miłośników gotowania w urządzeniach wielofunkcyjnych typu Thermomix