Nowoczesne nawozy dla rolników i ogrodników

Chociaż rolnictwo jest dziedziną produkcji rozwijającą się od tysiącleci i zaliczaną do najstarszych w historii człowieka, wciąż jeszcze nie osiągnęło szczytów swoich możliwości. Przykładem są nowoczesne technologie,. Dzięki nim na rynku pojawiają się nowe, coraz efektywniejsze, ekonomiczniejsze i bardziej ekologiczne narzędzia oraz środki wspomagające rozwój roślin. Poza GPS w rolnictwie czy biostymulatorami rolnicy mają też do dyspozycji nawozy nowej generacji.

Chelatacja i jej znaczenie dla nawożenia roślin

O nowoczesnych nawozach, dostarczanych np. przez firmę Adob, można przeczytać, że zawierają chelaty. Pojęcie to jest znane między innymi w farmacji i medycynie, gdyż niektóre suplementy diety zawierają właśnie takie formy minerałów. Podobnie jak dla ludzkiego organizmu ważne jest to, czy dany suplement zostanie przyswojony w całości, tak w rolnictwie chelatacja ma przyczynić się do lepszego wykorzystania minerałów przez rośliny. I rzeczywiście tak jest.

Nowoczesna technologia 2.0, którą opracowała firma Adob, wykorzystuje jako czynniki chelatujące (tzw. ligandy) pięciokleszczowy IDHA i sześciokleszczowy HBED. Utrzymują one pojedyncze cząsteczki żelaza, manganu, miedzi czy innego pierwiastka, zapobiegając ich wiązaniu się. Do zalet chelatów zaliczają się:

  • łatwe przyswajanie przez rośliny,
  • szybkie wchłanianie,
  • stabilność w niesprzyjających warunkach glebowych,
  • dobra tolerancja przez rośliny,
  • dobra rozpuszczalność w wodzie.

Szczególnie ta ostatnia cecha ma duże znaczenie dla tzw. nawożenia dolistnego,. Umożliwia ona komponowanie roztworów nawozów dobrze przyswajanych przez rośliny. Przykładowy cynk IDHA zastosowany do nawożenia kukurydzy jest maksymalnie wykorzystywany na glebach o pH poniżej 6,5. Natomiast przy pH powyżej 7,5 zaleca się stosowanie chelatów HBED.

Nawozy – chelaty w ofercie Adob

Firma Adob produkuje nowoczesne nawozy zawierające pierwiastki schelatowane. Oferowane produkty są skomponowane tak, aby pokrywały potrzeby wynikające z całego kalendarza agrotechnicznego, bez względu na rodzaj prowadzonej uprawy. Są to więc podstawowe  nawozy fosforowe przeznaczone do wspomagania upraw zbóż, kukurydzy, ziemniaków, ale też różnych roślin sadowniczych i warzyw.

Adob oferuje też nawozy azotowo-magnezowe, które mogą być wykorzystane do poprawy efektywności fotosyntezy czy regulacji gospodarki wodnej roślin. Jedną z bogatszych grup asortymentowych są nawozu wieloskładnikowe. Są one opracowane z myślą o szerokim zastosowaniu zarówno w sadownictwie, jak i w rolnictwie czy ogrodnictwie. Mogą też być wykorzystywane do nawożenia doglebowego, dolistnego, w drodze fertygacji i w hydroponice. Przykładem takiego uniwersalnego preparatu jest Basfofiar 36 Extra, również stworzony z zastosowaniem technologii 2.0.

Basfoliar jest serią nowoczesnych produktów, która obejmuje kilka preparatów o różnym składzie i proporcjach mikro- i makroelementów. W wymienionym wcześniej produkcie azot stanowi aż 36% składu, podczas gdy Basfoliar® 2.0 6-12-6 zawiera go jedynie 7,2% objętości na korzyść pięciotlenku fosforu czy tlenku potasu. Takie zróżnicowanie pozwala dobrać odpowiedni zestaw składników do okresu wegetacji rośliny oraz do jej aktualnych potrzeb


Udostępnij:
Dodaj komentarz

Wszystkie prawa zastrzeżone 2018.
Zmiksowane.com to portal społecznościowy dla miłośników gotowania w urządzeniach wielofunkcyjnych typu Thermomix