Nabiał – dlaczego warto zadbać o jego obecność w diecie?

Wokół nabiału toczy się obecnie bardzo wiele dyskusji. Pojawia się coraz więcej jego przeciwników postulujących całkowite wyłączenie mleka i nabiału z diety. Pytanie, czy rzeczywiście dla wszystkich jest to najlepsze rozwiązanie. Przypominamy, co warto wiedzieć o nabiale.

Nabiał – co warto wiedzieć?

Wątpliwości nie ulega, że nabiał trzeba spożywać z umiarem. Jest to bezcenne źródło białka i wapnia, ważny element naszej diety, który w przypadku wyłączenia tego typu produktów z diety, trzeba jakość zastąpić. Nabiał to przede wszystkim różnego rodzaju produkty pochodzenia mlecznego: sery, twarogi, jogurty, kefiry, maślanki, śmietany. Do nabiału zaliczają się również jaja. Do źródeł białka i wapnia włącza się oczywiście także samo mleko. Wiele osób podkreśla jednak, że dzisiaj zarówno mleko, jak i nabiał są zupełnie innej jakości niż jeszcze kilka-kilkaście lat temu. Z pewnością więc świadomy wyborów produktów, nawet gdy kupujesz nabiał online, jest ogromnie istotny. Warto sprawdzać składy i informacje o produkcie, wybierać przede wszystkim nabiał bez dodatku syntetycznych środków zapachowych, różnego rodzaju barwników, konserwantów, które być może i poprawiają ogólny wygląd produktów, przedłużają ich świeżość, natomiast niekoniecznie dobrze wpływają na nasz organizm. Przyczyną wielu problemów z nabiałem nie jest wcale sam nabiał, ale dodatki, którymi na etapie produkcji został on uzupełniony. 

Dlaczego warto spożywać nabiał?

Jogurty, jajka, mleko trzeba jeść przede wszystkim z umiarem. Warto w diecie dbać zarówno o zwierzęce, jak i roślinne źródła białka. Warto jednak pamiętać, że nabiał to nie tylko źródło cennego białka, ale i wielu witamin: B2, B12, D. Ponadto w produktach mlecznych znaleźć można także wiele minerałów: magnez, jod, wapń oraz chlor, fosfor, siarkę. Część z tych elementów jest absolutnie niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu kostno-stawowego. Nie bez powodu mleko i nabiał zaleca się przede wszystkim dzieciom. Możesz sprawdzić na przykład desery mleczne w sklepie Frisco. Nabiał rekomenduje się także osobom starszym. Dodatkowym plusem jest to, że w większości przypadków (poza śmietaną 30%), produkty te zawierają stosunkowo niewiele tłuszczu. 

Nie można zapominać także, że nabiał pozytywnie wpływa na budowę kultur bakterii w układzie pokarmowym. To źródło bakterii probiotycznych, niezwykle istotnych nie tylko dla samej perystaltyki jelit, lecz także dla ogólnej odporności organizmu i funkcjonowania układu immunologicznego. 

Kiedy pojawia się nietolerancja…

Problem nietolerancji laktozy zaczyna dotykać coraz większą grupę osób, która ogranicza w związku z tym spożycie nabiału do minumum albo zupełnie eliminuje go ze swojej diety. Nietolerancja pojawia się, gdy organizm nie jest w stanie strawić produktu rozkładu nabiału, a więc laktozy. Enzym, który jest konieczny do prawidłowego jej rozkładu, to laktaza. Jeśli nie występuje ona w organizmie, układ pokarmowy po prostu nie jest w stanie nigdy do końca strawić nabiału. Objawia się to różnymi dolegliwościami ze strony układu trawiennego – wzdęciami, nadmierną produkcją gazów, bólami brzucha, biegunką. Dzisiaj nietolerancja laktozy traktowana jest jako stosunkowo powszechna alergia pokarmowa.

Powszechność tego problemu skłoniła jednak producentów nabiału do zaproponowania wszystkim osobom cierpiącym na nietolerancję laktozy pewnej alternatywy. Są to produkty mleczne, ale pozbawione problematycznej laktozy. Dzisiaj bez problemu w osiedlowym sklepie czy supermarkecie można kupić mleko bez laktozy, jogurt, serek tego typu oraz wiele podobnych produktów. To idealne rozwiązanie dla osób, które kochają nabiał, natomiast ze względu na problemy pokarmowe nie powinny go spożywać.


Udostępnij:
1 komentarz
Magda

28 maja 2021 @ 17:26

Reply

Wprowadzacie ludzi w błąd. Nietolerancja nabiału to nie tylko laktoza ale też inne białka o czym warto byłoby wspomnieć A nie ukierunkowywawac ludzi na picie mleka bez laktozy.

Dodaj komentarz

Wszystkie prawa zastrzeżone 2018.
Zmiksowane.com to portal społecznościowy dla miłośników gotowania w urządzeniach wielofunkcyjnych typu Thermomix