Makowiec. Jedno ciasto, wiele możliwości!

Makowiec to przepyszne, aromatyczne ciasto przekładane masą ze zmielonego maku z dodatkiem miodu lub cukru i bakalii. Kojarzy się przede wszystkim ze Świętami Bożego Narodzenia jednak nadaje się idealnie na deser przez okrągły rok! Poznaj najlepsze przepisy na makowca.

Makowiec może występować pod różnymi postaciami. W cukierniach możemy spotkać makowca np. w formie placka lub tarty z grubą warstwą masy makowej, w postaci strucli czyli podłużnego, spiralnie zwijanego ciasta w kształcie wałka lub strudla.

To ciasto niezwykle aromatyczne, w którym uciera się mak z miodem lub cukrem i dodaje do niego bakalie takie jak np. posiekane orzechy włoskie, namoczone rodzynki, migdały czy kandyzowaną skórkę pomarańczową. W niektórych kuchniach regionalnych do masy dodaje się również orzechy laskowe i suszone śliwki lub gruszki. Poznaj najlepsze pomysły na makowca!

Makowiec zwijany, czyli klasyczna strucla

Dobry makowiec to ten, który ma bogate nadzienie. Na dodatek może być udekorowany lukrem. Zwijany makowiec nie należy do ciast „błyskawicznych”, które przygotujemy w kwadrans jednak efekt końcowy zdecydowanie rekompensuje kilkadziesiąt minut, które trzeba przeznaczyć na jego przygotowanie!

Do ciasta potrzebujemy masła, mleka, mąki, drożdży, cukru, żółtek, cukru z wanilią, soli i spirytusu bądź wódki. Z kolei aromatyczną masę przygotujemy z maku, masła, orzechów włoskich, płatków migdałowych, miodu, cukru, rodzynek i białek jajka.

Dodatkowo ciasto można polać lukrem, a także posypać błyszczącymi perełkami lub kandyzowaną skórką pomarańczową. Ciasto znika błyskawicznie wobec czego warto od razu skorzystać z przepisu na dwie sztuki! Zwijanego makowca można także przygotować w wersji wegańskiej.

Seromakowiec, makowiec – gwiazda i wiele innych pomysłów!

Makowiec może też przybrać formę… gwiazdy! Świąteczny makowiec gwiazda, prezentowany na wszystkiegoslodkiego.pl/przepisy/makowce-i-ciasta-z-makiem/swiateczny-makowiec-gwiazda, to nic innego jak tradycyjny makowiec drożdżowy… w świątecznej wersji! Jego wyjątkowy kształt formuje się poprzez nacięcie ciasta niczym tortu na 16 kawałków dzięki czemu uzyskujemy 16 ramion gwiazdy. Następnie każde ramię ciasta skręca się trzykrotnie do momentu uzyskania formy gwiazdy.

Ciekawą propozycją na Święta jest również seromakowiec z migdałami. To fantazyjne połączenie sernika i makowca okaże się z pewnością idealne dla miłośników obu tych tradycyjnych ciast. Seromakowiec jest wilgotny i na długo zachowuje świeżość. Dodatkowego, wyjątkowego smaku nadają mu prażone migdały.


Udostępnij:
Dodaj komentarz

Wszystkie prawa zastrzeżone 2018.
Zmiksowane.com to portal społecznościowy dla miłośników gotowania w urządzeniach wielofunkcyjnych typu Thermomix