mielenie kawy w Thermomixie

Jak zmielić kawę w thermomixie?

Skutecznie uwodzi serca pań domu i imponuje panom domu. Jego zwolennicy nie potrafią wyjść z podziwu, ile to niewielkie urządzenie potrafi zrobić. Nieustannie też testują jego możliwości. Powstają strony internetowe zrzeszające jego użytkowników, a fora dyskusyjne pełne są pomysłów na skuteczne wykorzystanie go w kuchni. Kilka tysięcy sprawdzonych przepisów można znaleźć również na Cookidoo, czyli specjalnej platformie Thermomixa. I co ważniejsze, skutecznie zastępuje inne sprzęty np. młynek do kawy.

Kawa z Thermomixa to popularny temat poruszany przez miłośników gotowania z niezwykłym i wielozadaniowym robotem. Zaskakującym może być to, że wpisując w popularną wyszukiwarkę hasło „jak zmielić kawę w Thermomixie” otrzymamy ponad 11 tysięcy odpowiedzi. Tak prozaiczna czynność okazuje się bowiem niezłym wyzwaniem, a na forach można odnaleźć ożywione dyskusje poruszające tę kwestię. Niektórzy utrzymują, że Thermomix z powodzeniem zastępuje młynek do kawy, a nawet ekspres. Inni nie są przekonani, czy mielenie kawy w Thermomixie to słuszny wybór. Kto z nich ma rację?

Mielenie kawy w thermomixie – przepis

Ilu użytkowników, tyle pomysłów na wykorzystania coraz popularniejszego robota kuchennego. Podobnie sytuacja wygląda w kontekście próby wyszukania odpowiedniego sposobu przygotowania aromatycznego napoju. I nie chodzi tutaj tylko o samo zaparzenie, ale i o mielenie kawy w Thermomixie. Okazuje się bowiem, że temat nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać. Na szczęście coraz większe grono użytkowników Thermomixa sukcesywnie testuje coraz to nowsze pomysły.

Jeden z najpopularniejszych przepisów zakłada, że odmierzoną porcję (np. 100, 200, 300 gramów) ziaren kawy należy wsypać do naczynia miksującego, a następnie podgrzewać je w temperaturze 60ºC przez 3 minuty, z ustawieniem obrotów na 2. Aby uzyskać mieloną kawę, należy ustawić obroty na 10 i włączyć urządzenie na kolejne 2 minuty.

Wiele osób twierdzi jednak, że takie mielenie kawy w Thermomixie nie jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy korzystają z ekspresu kolbowego. Bardzo drobno zmielone ziarna zapychają bowiem urządzenie. Powyższy przepis sprawdzi się jednak, gdy kawa parzona jest bezpośrednio w kubku (filiżance), w tygielku lub w samym Thermomixie.

Co jednak ze zwolennikami kawy z ekspresu? Czy dla nich połączenie „kawa – Thermomix” to złe rozwiązanie i nie obejdzie się bez solidnego młynka? I tutaj z pomocą przychodzą fora użytkowników Thermomixa. Zdaniem wielu z nich, wystarczy jedynie ustawić obroty na 8 i mielić ziarna przez około minutę. Niektórzy utrzymują również, że ziaren nie należy podgrzewać. W ten sposób można uzyskać kawę odpowiednio zmieloną do użytku w ekspresach. Warto jednak osobiście przetestować różne warianty mielenia ziaren kawy. Korzystając z Thermomixa wystarczy skrócić czas mielenia lub zacząć od niższych obrotów.

Sporo kontrowersji wzbudza również podgrzewanie ziaren. Zdaniem niektórych osób, w ten sposób wydobywa się aromat kawy. Inni uważają, że przez to napar ma gorzkawy posmak. Wszystko wskazuje jednak na to, że każdy powinien wybrać rozwiązanie zgodne z własnym gustem. Oczywistym jest jednak to, że najlepiej smakuje kawa ze świeżo zmielonych ziaren. Jeżeli jednak nie zostanie ona w całości zużyta, należy ją przechowywać w suchym i szczelnym opakowaniu (np. szklanym słoiku).

Kawa z Thermomixa na 100 sposobów

Dalgona Coffee Classic we własnym domu? Kawa po irlandzku, kawa mrożona a może dyniowe Latte? To wszystko, a także wiele innych pysznych kaw można przygotować w Thermomixie. I wcale nie trzeba być baristą, aby zaskoczyć swoich gości. Wystarczy skorzystać z gotowych przepisów Thermomixa i wykonywać kolejne kroki, które wyświetlane są na ekranie robota. Trzeba przyznać, że z takim pomocnikiem gotowanie staje się dziecinnie proste, a i popołudniowa kawka w miłym towarzystwie smakuje jeszcze lepiej. I oczywiście można przetestować wiele ciekawych odmian kawy i blendów, które dostępne są m.in. w internetowym sklepie www.gorillacoffee.pl. Wszystkie ziarna pochodzą z najlepszych plantacji i palone są w Polsce. Takie rozwiązanie zapewnia świeżość i wyjątkowy aromat każdego produktu.

Podsumowując, mielenie kawy w Thermomixie może być początkowo pewnym wyzwaniem. Warto jedna poświęcić nieco czasu i uwagi, aby znaleźć swój własny, idealny przepis. Aby jednak nie zniszczyć ulubionych ziaren, warto zacząć od niższych obrotów i krótszego czasu mielenia. W razie potrzeby czynność można powtórzyć lub zwiększyć obroty. I wszystko staje się proste, tak jak wybór pysznej kawy od Ingagi Coffee.


Udostępnij:
Dodaj komentarz

Wszystkie prawa zastrzeżone 2018.
Zmiksowane.com to portal społecznościowy dla miłośników gotowania w urządzeniach wielofunkcyjnych typu Thermomix