Jak dobrać zastawę stołową?

Zakup zastawy stołowej to wybór na lata, dlatego decyzja o jej wyborze powinna być dobrze przemyślana, by komplet naczyń spełnił oczekiwania i mógł nam służyć przez długi czas. W ofercie wielu sklepów znajdziemy przeróżne zestawy, które różnią się od siebie wyglądem, materiałem i funkcjonalnością, co dodatkowo utrudnia wybór, dlatego w tym poradniku znajdziesz wskazówki, czym kierować się podczas zakupów.

​Jaką wielkość powinna mieć zastawa stołowa?

Decydując się na zakup kompletu naczyń, warto zadać sobie kilka podstawowych pytań na początek. Pierwszym z nich jest, jaka powinna być wielkość zestawu? Odpowiedź na to pytanie pozwoli wybrać gotowy komplet lub skomponować własny zestaw dopasowany pod konkretną liczbę jego użytkowników. Standardowy serwis składa się z 12 elementów, często też w jego skład wchodzą sosjerki, półmiski i wazy, jednak wszystko zależy od producenta.

Warto zwrócić uwagę właśnie na te elementy dodatkowe, które mogą okazać się niepotrzebne lub po prostu nie będzie na nich miejsca w szafkach. Jeśli planujesz zakup zastawy do codziennego użytku, warto zastanowić się nad kupnem kompletu składającego się z 6 elementów, a z kolei miłośnicy większych przyjęć z pewnością docenią gotową i cztery razy większą zastawę. Możliwe jest samodzielne skomponowanie zastawy z oddzielnych elementów, ale tu również niesamowicie ważne jest dokładne określenie liczby osób, które mają korzystać z naczyń

​Z czego powinna być wykonana zastawa stołowa?

Kolejny aspektem do rozważenia jest materiał wykonania, ponieważ zastawa stołowa może być wyprodukowana z porcelany, kamionki czy fajansu. Zdecydowanie najbardziej preferowanym tworzywem jest porcelana, czyli odmiana ceramiki o niezwykle dużej wytrzymałości i nieścieralności. O porcelanie często mówi się, że jest delikatna, jednak naczynia z tego materiału mogą służyć przez lata – wystarczy odpowiednio o nie dbać.

Porcelanowe talerze i miseczki nie wchodzą w reakcję z żywnością, dzięki czemu nie odbarwiają się i łatwo się je myje. Decydując się na zakup zastawy z porcelany, dobrze jest upewnić się, czy mamy możliwość mycia jej w zmywarce – co jest coraz częstsze wśród porcelanowych naczyń, jednak ręcznie zdobiona porcelana powinna być myta ręcznie, dlatego przed decyzją warto zdobyć takie informacje. Wiele propozycji porcelanowych naczyń można znaleźć tutaj https://homeandpassion.com/talerze-porcelanowe/

​Dopasuj styl zastawy do własnej jadalni

I na koniec design – czyli aspekt zależny od tego, jakie przeznaczenie będzie miała Twoja zastawa stołowa. Codzienny komplet nie musi być reprezentatywny, ponieważ z założenia powinien być bardziej funkcjonalny. Zastawa stołowa na rodzinne uroczystości i święta może być już bardziej oryginalna i nietuzinkowa. Do wyboru są opcje nowoczesne i klasyczne, a wszystko zależy od stylu mieszkania i własnych upodobań.

Dla osób ceniących prostotę i uniwersalność, świetnym rozwiązaniem będzie biały serwis, który wkomponuje się w każde wnętrze. Urozmaiceniem mogą być drobne złocenia czy kwiaty, które nadadzą oryginalności. Fanom niecodziennych rozwiązań do gustu przypadną naczynia o różnych kształtach i wyrazistych kolorach – czerwienie, zielenie i granaty zrobią niesamowite wrażenie na stole.

​Trafiony wybór

Wybór zastawy stołowej to spore wyzwanie, zwłaszcza, że to niecodzienny zakup i naczynia mają służyć nam latami. Odpowiednio wybrany komplet będzie praktyczny i uprzyjemni spożywane każdego dnia obiady czy uroczystości spędzane w gronie znajomych. Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki okażą się przydatne i zakup serwisu będzie teraz znacznie łatwiejszy.


Udostępnij:
Dodaj komentarz

Wszystkie prawa zastrzeżone 2018.
Zmiksowane.com to portal społecznościowy dla miłośników gotowania w urządzeniach wielofunkcyjnych typu Thermomix