Site icon Przepisy Thermomix

Właściwości i zastosowanie orzechów w kuchni

Nierzadko zdarza się tak, że mamy ochotę coś przegryźć między posiłkami, ale zamiast sięgać po jakieś przetworzone słodycze, warto zastąpić je orzechami. Jest to niezwykle smaczna, zdrowia i sycąca przekąska. Zawiera zdrowe tłuszcze, węglowodany, błonnik pokarmowy, szereg witamin i minerałów. Jak najbardziej warto włączyć orzechy do swojego jadłospisu, jedząc je solo lub dodając do różnych potraw – na słodko i słono. Czas najwyższy poznać przynajmniej niektóre właściwości tych smacznych darów natury.

Poznaj właściwości orzechów i ich zastosowanie kulinarne


Mnogość rodzajów orzechów sprawia, że mamy w czym wybierać. Niektóre dobrze znamy, ale są też i takie rzadziej zjadane lub bardziej egzotyczne. W Polsce prym wiodą orzechy włoskie, które zawierają duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega 3. Niwelują wobec tego stany zapalne w organizmie, które odpowiadają za powstawanie rozmaitych chorób. Warto je dodawać do musli, wypieków, serów, sałatek. Zmielone orzechy wspaniale sprawdzają się jako mąka, można też zrobić z nich masło czy nawet nalewkę. Regularne spożywanie orzechów wpływa korzystnie na wygląd włosów, skóry i paznokci. Usprawniają przemianę materii, regulują rytm wypróżnień.

Niezwykle cenny jest orzech kokosowy, a dokładniej jego pyszny miąższ, z którego można wyczarować przeróżne przysmaki, przede wszystkim słodkości. Obfituje on w błonnik pokarmowy, unikalne kwasy tłuszczowe MTC – trawione są bez użycia żółci, przez co orzech ten jest lekkostrawny i stanowi doskonałe źródło łatwo przyswajalnej energii. Mamy nawet cukier kokosowy o wyjątkowo niskim indeksie glikemicznym oraz mleko, masło, krem, olej, wiórki i mąkę z kokosa. Jest to świetna opcja dla osób na diecie niskowęglowodanowej i bezglutenowej. Orzechy brazylijskie to skarbnica magnezu i selenu, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat orzechów?

Bardzo smaczne są migdały, zawierające spore ilości wapnia i witaminy E. Zrobimy z nich mąkę i mleko, można dodać je do musli i mieszanki bakaliowej. Niezwykle smaczny jest krem z migdałów, idealny do przygotowania marcepanu. Warto sięgać tez po orzechy laskowe, makadamia, nerkowca, pistacjowe, arachidowe. Wszystkie one zapewniają uczucie sytości na długi czas, przeciwdziałając wilczym atakom głodu. Sprzyjają zachowaniu szczupłej sylwetki, chronią przed otyłością. Zawarte w nich fitozwiązki wykazują działanie antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe. Spożywanie orzechów poprawia funkcje poznawcze, obniża poziom cholesterolu we krwi, zmniejszają ryzyko rozwoju miażdżycy i cukrzycy.

Exit mobile version