Site icon Przepisy Thermomix

Skuteczna dieta odchudzająca – jak odchudzać się zdrowo?

Jak odchudzać się zdrowo? Kwestia zbędnych kilogramów zaprząta myśli wielu z nas. Niestety w czasach, kiedy nie mamy czasu na ruch, jemy za dużo, jeździmy samochodem, mamy pracę siedzącą utrzymanie prawidłowej wagi nie jest łatwe. Dlatego, poszukując diety odchudzającej, dobrze jest zaplanować sobie odchudzanie z głową. Przede wszystkim chodzi o to, aby powoli dochodzić do zbilansowanej diety, wdrażać coraz więcej ruchu w ciągu naszego codziennego życia i odstawiać niezdrowe produkty spożywcze. Jednak by tak się stało musimy przede wszystkim tego chcieć. Silna wola i dobrze skomponowana dieta odchudzająca pozwolą nam osiągnąć wymarzone efekty. Waga nie zniknie tylko z powodu diety cud lub tego, że nagle przestaniemy jeść. Podczas procesu odchudzania musimy wszystko dobrze zbilansować: ruch, zdrowe jedzenie i odstawienie odpowiednich produktów.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

Odchudzanie to nie tylko silna wola, ale także dobra dieta i ruch. Jednak dobra dieta to nie proces eliminacji większości produktów, a ułożenie takiego jadłospisu, który przede wszystkim będzie nam smakował, a jego przygotowywanie nie będzie nam zabierało dużo czasu. Aby to osiągnąć musimy dobrze zastanowić się co lubimy jeść, z czego jesteśmy w stanie zrezygnować, jakie nawyki żywieniowe wyeliminować i w jaki sposób skrócić sobie maksymalnie czas przygotowywania zdrowych posiłków, aby proces odchudzania nie był dla nas cierpieniem. Z pomocą przychodzi nam Internet, gdzie znajdziemy mnóstwo porad i przepisów pomocnych podczas diety (np. https://pomocnikodchudzania.pl/dieta-odchudzajaca/).

Co to znaczy skuteczne odchudzanie, czyli jaka powinna być dieta odchudzająca i dlaczego nie możemy zapominać o aktywności fizycznej?

Doświadczeni dietetycy powiedzą wam, że skuteczne odchudzanie to takie, które nie skazuje nas na głodówkę podczas diety odchudzającej i eliminację dużej ilości produktów. Przede wszystkim musimy powoli przeanalizować, które produkty źle działają na nasz układ pokarmowy, a które dalej możemy stosować. Na pewno w pierwszej kolejności należy odstawić słodkie napoje, słone i słodkie przekąski, przetworzoną żywność i dania gotowe – to najważniejsze. Następnie trzeba sprawdzić czy posiłki przygotowywane w domu w jakiś sposób wpływają na nasze samopoczucie. Część z nas nie może na przykład jeść zbyt wiele roślin strączkowych, ponieważ powodują one wzdęcia. Niektórzy nie mogą pić zwykłego mleka, ponieważ mają uczulenie na laktozę lub kazeinę. Jednak te kwestie trzeba uważnie i powoli zbadać, nie należy nagle na przykład odstawiać całego nabiału, lub w ogóle przestać jeść np. ryby, bo uznamy, że nam szkodzą, albo całkowicie przejść na wegetarianizm. Na początku warto stosować dietę mieszaną – jeść zarówno mięso jak i ryby, a pierwszą nowością powinno być wprowadzenie do każdego posiłku warzyw oraz przynajmniej dwa razy dziennie owoców. Dodatkowo warto np. zamiast białych makaronów i ryżu jeść ich zamienniki, produkty pełnoziarniste. Zamiast ryżu lub ograniczając spożycie ryżu można stosować różnego typu kasze takie jak kasza jaglana, kasza gryczana, kasza gryczana palona, kasza pęczak, kuskus i tak dalej. Dodatkowo warto się zastanowić nad liczbą posiłków spożywanych w ciągu dnia.

Tak naprawdę nasza waga zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od wieku, wzrostu i poziomu ruchu. Jeśli dużo się ruszamy to będziemy potrzebować więcej kalorii niż osoba mająca pracę siedzącą. Warto też pamiętać o tym, że duże przerwy między posiłkami nie sprzyjają funkcjonowaniu naszego organizmu. Jednak ilość posiłków i jadłospis diety odchudzającej zależny jest od naszych upodobań i trybu życia. Część z nas będzie preferowała trzy posiłki dziennie, a część będzie musiała jeść mniejsze porcje, ale pięć razy dziennie. Te wszystkie zmiany sprawią, że zaczniemy tracić na wadze. Co jeśli jednak tak się nie stanie?

Co zrobić, jeśli domowa zbilansowana dieta odchudzająca nie przynosi rezultatu?

W tym wypadku brak spadku masy ciała może wiązać się z innymi chorobami, które wpływają znacznie na naszą wagę i samopoczucie. Osoby cierpiące na choroby tarczycy, nadwrażliwość układu pokarmowego czy inne choroby autoimmunologiczne mogą potrzebować pomocy specjalisty. Wtedy warto skonsultować się z dietetykiem, który pomoże nam po wykonaniu podstawowych badań laboratoryjnych określić jakiej pomocy potrzebujemy. Być może potrzebna będzie łączona pomoc endokrynologa, diabetologa lub innego specjalisty współpracującego z dietetykiem. W takim wypadku jadłospis dla osoby z dodatkowymi chorobami przewlekłymi jest układany bardzo indywidualnie i dokładnie analizowany w trakcie trwania diety. Może on być także zmieniany w razie potrzeby, aby waga pacjenta rzeczywiście spadała. Dodatkowo dietetycy i lekarze mają na uwadze to, że nie chodzi jedynie o spadek masy ciała, ale także o zmianę nawyków żywieniowych. Dieta sama w sobie ma doprowadzić nie tylko do tego, że schudniemy, ale także do tego, że długofalowo zaczniemy się zdrowo odżywiać.

Jak możemy sobie pomóc będąc na diecie odchudzającej by przygotowywanie posiłków było szybkie i proste?

Dieta to nie tylko odstawienie szkodliwych produktów, ale także gotowanie. Część z nas lubi to robić, jednak są osoby, które nie mają na to czasu lub po prostu nie są tym zainteresowane. Dużą zachętą dla nich mogą być sprzęty AGD, które pomagają w szybszym przygotowaniu posiłków, między innymi blendery, takie jak blender BlendyGo, które pomagają przygotować atrakcyjne, smaczne i zdrowe posiłki: zupy, kremy, pasty do chleba, koktajle, smoothie i inne potrawy, które będą atrakcyjnym urozmaiceniem naszej diety. Nie zawsze przecież musimy jeść po prostu pomarańczę czy jogurt, a możemy sobie z tego zrobić pyszny koktajl. Wykonanie też ma znaczenie i smakuje dużo lepiej.

Dodatkowo blendery BlendyGo 2 posiadają wytrzymałą baterię i można je, jako blender bezprzewodowy, zabrać ze sobą wszędzie. Więc jeśli będziemy jechać na wakacje lub świąteczny wypoczynek, to będziemy mogli samodzielnie przygotowywać sobie zdrowe posiłki. Nie będziemy się musieli martwić tym co i gdzie będziemy jeść. Warto sprawdzić opinie o BlendyGo 2 i upewnić się, że spełni on nasze oczekiwania. Dodatkowo warto zapytać dietetyka lub poszukać sobie w Internecie informacji o tym, jak z pomocą blendera możemy przygotowywać smaczne i dobre posiłki. Podobnie może pomóc nam inny sprzęt, taki jak np. parowar lub piekarnik parowy, dzięki któremu przygotujemy posiłki na parze. To ważne w diecie, ponieważ musimy ograniczać tłuszcze i przygotowywać nasze posiłki jak najprościej, a tego typu sprzęt AGD wydatnie nam w tym pomaga.

Exit mobile version