Site icon Przepisy Thermomix

Piec sercem każdej restauracji

Piece konwekcyjne, które pojawiły się na rynku lata temu, w ogromnym stopniu przyczyniły się do tego, jak szybko i dynamicznie nastąpił rozwój gastronomi. Ich ogromne zalety spowodowały, że w dużym stopniu zmieniła się cała filozofia funkcjonowania tej branży. Czym jednak właściwie są piece konwekcyjne, na czym polega zasada ich działania, i wreszcie, jakie płyną zalety z ich stosowania?

Czym jest piec konwekcyjny i jak działa?

Piec konwekcyjny, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje pewne zjawisko fizyczne, które nazywa się konwekcją. Polega ono na fakcie, że ciepło może być przekazywane poprzez ruch określonej materii. W przypadku tego pieca obiektem, do którego jest przekazywane ciepło, jest oczywiście pieczona potrawa, a czynnikiem, które je przekazuje, jest powietrze. Aby zatem taki piec mógł funkcjonować, wymusza on w swoim wnętrzu poziomy ruch powietrza za pomocą wentylatorów, które nadmuchują do środka jego gorący strumień.

Takie działanie niesie ze sobą liczne zalety. Zarówno te od strony kulinarnej, jak i ekonomicznej.

Jakie ma to zalety?

Każdy kucharz i właściciel restauracji chce, aby przygotowywane przez jego kuchnie potrawy były możliwie najsmaczniejsze, piec konwekcyjny dzięki swojemu działaniu potrafi znacznie to marzenie przybliżyć. Dzięki temu, że powietrze wewnątrz pieca jest w stałym, poziomym ruchu, jest ono znacznie równomierniej rozprowadzane po jego wnętrzu, co oczywiście przekłada się na to, że sama potrawa jest o wiele równomierniej poddawana działaniu temperatury. Powoduje, że jest ona lepsza i zwyczajnie smaczniejsza. Nie ma w niej z jednej strony miejsc przypalonych lub niedopieczonych z drugiej strony. Dodatkowo dzięki temu efektowi, jest ona gotowa znacznie szybciej, co ma wpływ nie tylko na zadowolenie klientów, ale przede wszystkim na koszt energii, którą trzeba włożyć do przygotowania potrawy.

Dlaczego warto mieć go w swojej kuchni?

Jak takie zalety pieca konwekcyjnego przekładają się na funkcjonowanie restauracji? Niesie to właściwie same profity. Po pierwsze kuchnia zaczyna pracować szybciej, sprawniej i w bardziej ekonomiczny sposób, co przekłada się na ekonomiczny bilans funkcjonowania biznesu, jakim jest restauracja.

Od strony kulinarnej natomiast, przygotowywane potrawy stoją znacznie wyżej niż w przypadku tradycyjnych pieców. Szczególna zasada działania takiego pieca umożliwia podawanie gościom potraw, które ciężko jest uzyskać w wyniku przygotowywania w tradycyjnym piecu. Przekłada się to oczywiście na większe zainteresowanie klientów ofertą restauracji.

Exit mobile version