Site icon Przepisy Thermomix

Orzechy nerkowca – do czego wykorzystać je w kuchni?

Orzechy nerkowca to obecnie jeden z najczęściej kupowanych produktów. Dlaczego? Zawiera wiele cennych składników odżywczych, ale jest też bardzo smaczną przekąską. Ponadto można jeść same orzechy, jako dodatek do drugiego śniadania, ale też komponować je z daniami obiadowymi, sałatkami i deserami. Świetnie sprawdzą się jako uzupełnienie diety, a także przysmak, który zastąpi nam niezdrowe przekąski. Co warto o nich wiedzieć?

Orzechy nerkowca jako suplement diety

Nie da się ukryć, że chętnie spożywane są przez sportowców, ale i przez wegan. Ten rodzaj orzecha cieszy się dużym uznaniem dietetyków i osób zajmujących się prawidłowym odżywianiem. Dlaczego? Nie tylko ze względu na wyjątkowy smak, ale głównie na zawartość różnych witamin i minerałów. W orzechach nerkowca znajdziemy między innymi witaminy C, E, K, B6 i błonnik. Są one sycące, pomagają wspierać działanie układu trawiennego i nerwowego.

Zawierają też sporo kwasów nienasyconych, które korzystnie wpływają na poziom cholesterolu i trójglicerydów. Na uwagę zasługuje jednak zawartość minerałów takich jak: żelazo, wapń, fosfor, potas, cynk, sód, magnez czy miedź. Magnez poprawia stan układu nerwowego, a potas wspomaga pracę układu krążenia, a nawet reguluje ciśnienie tętnicze, co z kolei chroni przed zawałami i miażdżycą. W orzechach znajdziemy nawet tiaminę, ryboflawinę i niacynę, które również odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

A także wraz z systematyczną aktywnością fizyczną, mogą zmniejszać ryzyko pojawienia się cukrzycy typu II, zwłaszcza u osób, które już walczą z insulinoopornością.. Mogą być spożywane przez takie osoby, ponieważ ich indeks glikemicznym to zaledwie 15.

Smaczny dodatek do wielu potraw

Choć orzechy nerkowca można chrupać w postaci bakalii, to zrobimy z nich całą masę pysznych produktów. Najczęściej używa się ich do zrobienia pasty kanapkowej, która ma maślany posmak i kremowy kolor. Z orzechów można też zrobić napój roślinny, który zastąpi tradycyjne mleko. Co ciekawe świetnie nadają się do podawania z wytrawnymi smakami, jak i z deserami, choć z natury mają delikatnie słodkawy smak.

Bardzo często orzechy nerkowca wykorzystywane są do zrobienia bloków czekoladowych, ciasteczek, a nawet zdrowych batoników musli. Można je też spotkać jako składnik baklavy czy posypkę do lodów i naleśników. Dobrze smakują jako dodatek do ciasta czekoladowego czy wilgotnego ciasta amerykańskiego, jako zamiennik orzechów włoskich.

Kulki z twarogu i mąki z orzechów nerkowca, to z kolei zdrowszy odpowiednik kulek kokosowych. Można z nich nawet zrobić śmietankę, łącząc orzechy z wodą i sokiem z cytryny. Śmietankę można podać na słodko, dodając odrobinę wanilii lub na słono, dodając przeciśnięty przez praskę czosnek. Przyda się ona jako wegańskie zastępstwo śmietany w tradycyjnych przepisach. Zmiksowane orzechy warto dodać do zielonego pesto, jego smak się pogłębi, a taki dodatek podniesie walory smakowe, każdej innej potrawy.

Szerokie wykorzystanie tego składnika oferuje kuchnia azjatycka. Zwłaszcza w potrawach smażonych kuchni chińskiej, orzechy nerkowca to jeden z najbardziej popularnych składników. W wielu makaronach smażonych z dodatkiem np. kurczaka i warzyw, orzechy nerkowca są kluczowym składnikiem smakowym. Również w kuchni indyjskiej są cenionym dodatkiem do potraw. Orzechy nerkowca dodaje się choćby do popularnego Biryani z kurczakiem i ryżem. Pokruszone orzechy są również wspaniałym dodatkiem do sałatek, zwłaszcza tych z dodatkiem sera.

Exit mobile version