Site icon Przepisy Thermomix

Odpowiednia dieta kluczem do zdrowych zębów

Jaki jest najlepszy sposób na utrzymanie zdrowych zębów? Kluczem jest oczywiście prawidłowa higiena jamy ustnej. Ale czy tylko?

Dobra dieta na zęby – dlaczego jest tak ważna?

Mocne białe zęby to nie tylko piękny uśmiech, ale też gwarancja zdrowia: dzięki nim możemy właściwie przeżuwać przyjmowane przez nas pożywienie. Odpowiednio rozdrobniony pokarm może zostać strawiony w kolejnych częściach przewodu pokarmowego, a tym samym – dostarczyć nam wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Przestrzeganie odpowiedniej diety, a także regularne wizyty u specjalisty stomatologii to więc nie tylko kwestia estetyki, ale też ogólnego dobrego stanu zdrowia.
Sprawdź Soldent.pl gdzie poznasz radość uśmiechu.

Czego potrzebują nasze zęby?

Wiadomo, właściwa dieta, oparta na owocach i warzywach pozytywnie wpływa na naszą sylwetkę, zdrowie organizmu i promienny wygląd cery. Chcemy wyglądać młodo, czuć przypływ sił witalnych i mieć dużo energii – dzięki aktywności fizycznej i odpowiedniemu odżywianiu możemy to osiągnąć. Ale dieta, jest skuteczna także w walce z próchnicą i pomaga w utrzymaniu ładnych, zdrowych zębów bez przebarwień. Chcąc jak najlepiej pomóc swoim zębom, w naszej diecie warto zadbać o obecność witamin: C, A, D, E, a także tych z grupy B.

Surowe warzywa – chrup na zdrowie!
Jedzone na surowo marchewki, seler naciowy, rzodkiewka czy kalarepa w naturalny sposób usuwają osad i płytkę nazębną, chroniąc przed próchnicą i chorobami przyzębia. Ich zaletą jest również to, że nie narażają szkliwa zębów na szkodliwe działanie kwasów i cukrów. Chrupane na surowo zamiast słodyczy, stanowią świetną przekąskę – korzystną dla zębów, jak i dla figury.

Pełnoziarniste pieczywo – nasze zęby będą wdzięczne
Chleby, bułki, bagietki – jeśli tylko wybierzemy te z pełnego ziarna dostarczymy zębom m.in. magnezu, który zapobiega próchnicy. W ziarnach zbóż znajduje się też fosfor, mający kluczowe znaczenie w procesie mineralizacji zębów (czyli tworzenia się warstwy minerałów na powierzchni szkliwa). Spożywanie razowego pieczywa zwiększa też produkcję śliny, co działa ochronnie na zęby i pomaga w usuwaniu z nich resztek pokarmu.

Nie zapominaj o wapniu, czyli rola nabiału
Przetwory mleczne są dobrym źródłem wapnia, od którego w dużej mierze zależy kondycja zębów. Jeśli w naszej diecie będzie za mało tego pierwiastka, organizm zacznie go czerpać z zapasów zgromadzonych w kościach i zębach, w ten sposób stopniowo je osłabiając. Wapń znajdziemy np. w mleku, jogurtach naturalnych i twarogach – wybierajmy te bez dodatku cukru.

Czego unikać i jak dbać o zęby?

Wszyscy wiemy, że właściwa higiena jamy ustnej to podstawa. Jednak nawet największa dbałość o higienę nie pozwoli na utrzymanie zębów w dobrej kondycji, jeśli nie ograniczymy spożywania produktów, które im szkodzą. Chodzi tu przede wszystkim o pokarmy zawierające cukier, który stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii powodujących próchnicę. Jedzenie składników bogatych w cukry proste może ponadto obniżyć pH jamy ustnej, a co za tym idzie – spowodować demineralizację szkliwa. Warto uważać także na produkty barwiące szkliwo: czerwone wino, kawę, mocną herbatę, a także papierosy. Codzienny kontakt z nimi może wymusić na nas częstsze wizyty u stomatologa lub higienistki stomatologicznej, aby oczyścić zęby z przebarwień.

Jeśli zależy nam na pięknym uśmiechu, dobrze jest zadbać o zdrową dietę w równym stopniu co o higienę jamy ustnej. Sporo chudego nabiału, tłuste ryby i warzywa – to prosty przepis na wzmocnienie zębów i zwiększenie szansy, że będą nam one służyć przez długie lata.

Exit mobile version