Site icon Przepisy Thermomix

Masaż relaksacyjny a fizjoterapeutyczny

Young woman receiving a back massage in a spa center. Female patient is receiving treatment by professional therapist.

Masaż należy do najstarszych form terapii. Zabieg ten może być wykonywany na różne sposoby, zależnie od wskazań i problemów pacjenta. Ze względu na odmienną intensywność czy specyfikę stosowanego ucisku, inne będą też uzyskane efekty. Do najczęściej wykonywanych należy masaż relaksacyjny i masaż fizjoterapeutyczny. Pierwszy z nich stosowany jest głównie celem odprężenia i zrelaksowania, natomiast drugi może pomóc w niwelowaniu różnych dotkliwych problemów układu ruchu czy układu nerwowego.

Specyfika masażu relaksacyjnego

Masaż relaksacyjny łączy w sobie rozwiązania znane z masażu klasycznego oraz różnych zabiegów energetyzujących. Ruchy i chwyty w nim wykonywane są dość delikatne, przez co skutecznie rozluźniają nadmiernie napięte mięśnie oraz zapewniają efekt odprężenia. Działanie masażu relaksacyjnego jest wyciszające i antystresowe. Zabieg ten wykonywany jest w odpowiednich warunkach, z uwzględnieniem właściwej temperatury pomieszczenia czy prawidłowo dobranej pozycji pacjenta. Masaż relaksacyjny najczęściej wykonywany jest na leżąco, która sprzyja koncentracji na doznaniach. Jego realizacja odbywa się bez nadmiernego pośpiechu, a także bardzo dokładnie i jednocześnie subtelnie. Z tego względu oddziałuje nie tylko na ciało, ale również umysł masowanej osoby.

Specyfika masażu fizjoterapeutycznego

Masaż fizjoterapeutyczny jest wykonywany przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę, który posiada odpowiednie doświadczenie oraz wiedzę. Tego rodzaju zabieg może pomóc nie tylko w usuwaniu nadmiernego napięcia mięśni czy uczucia przemęczenia, ale też wielu objawów spowodowanych kontuzjami i urazami elementów układu ruchu czy schorzeniami układu nerwowego. Fizjoterapeuta posiada inne umiejętności od zwykłego masażysty. Jego bogata wiedza medyczna sprawia, że może trafnie określić przyczyny bólu u pacjenta i znaleźć sposoby na jego zniwelowanie lub całkowite zredukowanie. Masaż fizjoterapeutyczny może pomóc w leczeniu urazów, a także przywracaniu pacjentowi pełnej sprawności fizycznej po wypadku. Fizjoterapeuci często łączą ten zabieg ze specjalistycznymi ćwiczeniami ruchowymi, indywidualnie dopasowanymi do potrzeb chorego. Z tego względu taki masaż polecany jest nie tylko przy schorzeniach kości, stawów i mięśni, ale tez wadach postawy.

Wybór odpowiedniej formy masażu

Wybór pomiędzy masażem relaksacyjnym a fizjoterapeutycznym powinien zależeć od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz wskazań medycznych. Oba te rozwiązania mogą przynieść bardzo dobre efekty. Masaż relaksacyjny polecany jest głównie osobom narażonym na stres, które mają problem z wyciszeniem się i potrzebują chwili wytchnienia. Z takiego zabiegu często korzystają pacjenci znajdujący się w kiepskim stanie psychicznym, a także fizycznym. Dla takich osób polecany jest masaż relaksacyjny w, oferowany przez klinikę Anlaya w Józefowie. Na wizytę u fizjoterapeuty najlepiej zdecydować się w przypadku występowania poważniejszych dolegliwości bólowych, spowodowanych np. mocnym nadwyrężeniem mięśni czy przeciążeniem kręgosłupa. Obie formy terapii są też polecane pacjentom zmagającym się z nerwicą, brakiem koncentracji czy bezsennością.

Relaksująca i odprężająca terapia

O ile masaż fizjoterapeutyczny może mieć bardzo zróżnicowany przebieg i jest ściśle zależny od wskazań medycznych, masaż relaksacyjny zwykle bazuje na powolnych i odprężających ruchach. Technika jego wykonywania opracowana została w taki sposób, aby zapewnić jak najszybsze wyciszenie i odpoczynek. Takiej formie masażu często towarzyszy aromaterapia czy muzykoterapia, co dodatkowo sprzyja rozluźnieniu pacjenta. Odpowiednio przygotowane otoczenie sprawia, że masowana osoba łatwiej wprowadza się w stan odprężenia. Sam masaż rozpoczyna się od delikatnego muskania, co pobudza krążenie. W kolejnych etapach masażysta stosuje też rozcieranie, ugniatanie czy oklepywanie, dbając o odpowiednią rytmiczność oraz powolne tempo zabiegu. Na koniec duże znaczenie ma uspokojenie systemu nerwowego i ostateczne rozluźnienie.

Exit mobile version