Site icon Przepisy Thermomix

Mąka owsiana – właściwości prozdrowotne i zastosowanie!

Wybór różnych rodzajów mąk jest naprawdę spory i czasami trudno jest się rozeznać, co i jak w przypadku konkretnego produktu. Tym bardziej, jeśli jest to dla nas coś nowego, choć nie tak do końca. Tak właśnie jest w przypadku mąki owsianej, ponieważ z jednej strony znamy doskonale owsiankę i płatki owsiane, ale z drugiej strony mąka owsiana dla wielu osób to jednak coś nowego. Czym zatem ona jest, jak powstaje, dlaczego warto ją włączyć do diety i co z niej można przygotować?

Mąka owsiana z płatków oraz ta ze sklepu

Zanim przejdziemy do wspaniałych właściwości odżywczych, jakie posiada mąka owsiana, która w starożytnych Chinach była nawet zaliczana do środków leczniczych w terapii hemoroidów, nadmiernej potliwości, nadciśnienia czy biegunek, to warto wskazać metody jej pozyskiwania. Jeśli w sklepach, które znamy, nie ma mąki owsianej, to możemy ją przygotować samodzielnie – wystarczą zwykłe płatki owsiane. Jak to zrobić? Jest to niezwykle proste, jednak będziemy do tego potrzebować mocnego blendera, ponieważ mąka z płatków owsianych to nic innego, jak drobno zmiksowane płatki. Warto jednak poszukać mąki owsianej pełnoziarnistej, która jest produkowana z całych ziaren owsa wraz z otrębami – jej właściwości odżywcze będą jeszcze bardziej spektakularne.

Mąka owsiana pełnoziarnista i jej właściwości

Na to, że mąka owsiana pełnoziarnista staje się coraz popularniejsza, wpływa przede wszystkim jej niezwykle odżywczy skład. Zawartość poszczególnych witamin, makro i mikro elementów jest naprawdę imponująca – w mące owsianej znajduje się spora ilość selenu, fosforu, magnezu, żelaza, miedzi oraz manganu, a także witamina B1 oraz białko i błonnik – również w dużej ilości. W owsie znajdują się również kwasy tłuszczowe nienasycone omega-9 i omega-6. Ponadto mąka owsiana pełnoziarnista pochodząca z dobrych upraw jest produktem bezglutenowym. Dodawanie mąki owsianej z płatków do wypieków czy innych dań wskazana jest dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia, chcą schudnąć, oczyścić organizm czy wesprzeć pracę wątroby oraz woreczka żółciowego. Składniki owsa mają także pozytywny wpływ na włosy, skórę i paznokcie.

Przepisy na dania z mąką owsianą

Mąka owsiana z płatków ze względu na swoją gruboziarnistą strukturę, która utrudnia wyrastanie ciasta, jest zazwyczaj mieszana z innymi typami mąk, co pozwala przemycić w daniach czy wypiekach jej wartości odżywcze. W takiej sytuacji stanowi ona z reguły około 20 procent części pozostałej użytej mąki. Oczywiście można ją stosować samodzielnie i wykorzystywać do przygotowania np. naleśników, gofrów, cienkich chlebków owsianych, podpłomyków czy jako zagęszczacz do zup i sosów.

Exit mobile version