Site icon Przepisy Thermomix

Lodziarnia i dystrybutor lodów – pomysł na biznes

Szukasz pomysłu na biznes? Jedną z godnych rozważenia koncepcji jest prowadzenie własnej lodziarni. Okazuje się, że handel chłodną przekąską nie tylko nie wymaga kolosalnych inwestycji, ale również pozwala osiągnąć stosunkowo wysoki zysk – i to nie tylko w szczycie sezonu wakacyjnego. O czym jednak trzeba pamiętać, planując taką właśnie inwestycję? W jaki sprzęt się zaopatrzyć? Jaki dystrybutor lodów będzie dobrym pomysłem? Podpowiadamy, jak zacząć.

1. Własna lodziarnia – koszty na start

2. Dystrybutor lodów i nie tylko – wyposażenie

3. Kilka słów o sezonowości

Możesz zdecydować się na typową lodziarnię, stawiając przede wszystkim na odpowiedni dystrybutor lodów, bądź rozszerzyć ofertę o kawę czy słodkości.

Własna lodziarnia – koszty na start

Każda działalność rozpoczyna się od stworzenia biznesplanu i opracowania kosztorysu. Nie inaczej jest w przypadku lodziarni. Z jakimi wydatkami trzeba się liczyć?

Zanim zaczniesz planować wyposażenie gastronomii, ustal, jaki rodzaj biznesu interesuje cię najbardziej. Duża lodziarnia całoroczna z cukiernią? Mały punkt? Ta decyzja w istotny sposób wpłynie na koszty. Z reguły na start trzeba przygotować kilkadziesiąt tysięcy złotych. W tej kwocie mieszczą się:

Jak widać, lista jest dość spora. Jeśli oszacujesz poszczególne punkty, zyskasz rozeznanie, na ile możesz sobie pozwolić.

Dystrybutor lodów i nie tylko – wyposażenie

Aby produkty cieszyły się uznaniem klientów, kilka inwestycji okaże się niezbędnych. W pierwszej kolejności musisz opracować formuły lub znaleźć dostawcę lodów, które przyciągną klientów – nie tylko w upalne dni. Możliwości jest kilka: od samodzielnego działania, przez franczyzę aż po porozumienie ze sprawdzonym producentem. Warto śledzić także trendy: w jednym sezonie na czasie jest szereg lodów gałkowych o nietypowych smakach, w innym – klasyka. Niezmiennie trwa popularność lodów wegańskich.

Potrzebujesz także sprzętu do produkcji i do przechowywania lodów w odpowiednich warunkach – sama zamrażarka z witryną nie wystarczy. Profesjonalne dystrybutory są dość drogie – ich ceny to kilkadziesiąt tysięcy złotych, zaś górna granica jest naprawdę daleko przesunięta. W kontekście zakupu urządzeń do lodziarni rozważ przede wszystkim:

Oczywiście, nie możesz także zapomnieć o szeregu drobnych akcesoriów: sprzęcie do nakładania deseru, odzieży dla personelu, krzesełkach czy leżakach, pucharkach… Asortyment jest dość szeroki, dlatego warto już na początku dokładnie opracować listę zakupów w kontekście specyfiki biznesu.

Kilka słów o sezonowości

Rzeczywiście, lodziarnia niejako z definicji wydaje się biznesem czysto sezonowym. Lody najlepiej sprzedają się latem. Jeśli więc zamierzasz działać na szerszą skalę, pomyśl o rozszerzeniu oferty, na przykład o ciastka i kawę.

Exit mobile version