Site icon Przepisy Thermomix

Bajkalina w kosmetykach – jak działa i na co pomaga?

Bajkalina to substancja pozyskiwana z rośliny o nazwie tarczyca bajkalska. Jest to silny flawonoid o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym, dlatego często stosuje się ją w kosmetykach przeciwstarzeniowych, a także w preparatach do skóry wrażliwej i alergicznej.

Głównym zadaniem bajkaliny w takich produktach jest neutralizowanie szkodliwego wpływu wolnych rodników na komórki i przedłużanie ich życia. Jakie jeszcze właściwości przypisuje się tej cennej substancji?

Jak pozyskuje się bajkalinę do kosmetyków?

Bajkalina obecna jest w roślinie leczniczej – tarczycy bajkalskiej. Tę stosowano od tysięcy lat w tradycyjnej medycynie chińskiej, między innymi w procesie leczenia alergii czy astmy. Flawonoidy z tarczycy bajkalskiej pozyskuje się w głównej mierze z jej zasuszonego korzenia. Korzenie rośliny zbierane są wiosną lub jesienią w drugim lub trzecim roku wegetacji, czyli wtedy, kiedy stężenie bajkaliny jest najwyższe. Później zebrany surowiec rozdrabnia się i suszy, aby móc dalej wykorzystać go między innymi w produkcji kosmetyków. 

Jakie właściwości ma bajkalina?

Wyciąg z tarczycy bajkalskiej i zawarta w nim bajkalina działają przeciwzapalnie, przeciwalergicznie i przeciwastmatycznie. W przypadku spożywania suplementów diety z bajkaliną można liczyć na następujące działanie takiego preparatu:

W kontekście kosmetyków, najważniejsze będzie jednak działanie antyoksydacyjne bajkaliny, czyli jej działanie przeciwstarzeniowe, a także właściwości przeciwzapalne. Z tego względu po preparaty z bajkaliną powinny sięgać osoby z cerą alergiczną, wrażliwą, skłonną do podrażnień, z objawami fotouszkodzeń i zmarszczkami. 

Bajkalina w kosmetyce – na co pomaga?

Wyciąg z tarczycy bajkalskiej dodawany jest do past do zębów, płynów do higieny intymnej i produktów pielęgnacyjnych do skóry twarzy. Wynika to z następujących właściwości bajkaliny:

Kosmetyki z bajkaliny dostępne na stronie sklep-zdrowia.eu.

Exit mobile version